Milano
Milano-i dóm oldalfalain lévő magasba nyúló ablakóriásait János Hajnal- Giovanni Hajnal magyar származású kiemelkedő tehetségű rajzművész üvegfestő mozaik festőművész készítette, amelyet 1955-ben adtak át ünnepélyes keretek között. (Született: Budapest, 1913. augusztus 27-én meghalt Romában 2010. október 9-én). Még életében megkapta a Magyar állam által adományozható legmagasabb kitüntetést: a Magyar Köztársasági Érdemrendet.
Roma után Olaszország legnagyobb városa MILANO, amely az alpesi hágók közelében a termékeny Pó síkságon található.
Mediolanum (jelentése: síkság, közepén vagy vizi utak között ) ahogy a latinok hívták i.e.222-ben római fennhatóság és amely rövid időre 286-ban római birodalom fővárosa. A 14-15. században a Visconti és Sforza család reneszánsz székhelye.
Milano-tól alig 40 km található Vigevano városa amelyet érdemes felkeresni:
https://www.superitalia.net/utazas-nyaralas/velenceben-jarunk-vagy-talan-megsem-/.
A solferinói csatáig Milánó és Lombardia a Habsburgok uralma alatt volt, majd az egyesült Olasz Királyság része lett.
Pogány és Keresztény energia nyomában a Milano-i dóm:
Milanoi dóm másnéven Santa Maria Nascente, amely méltán világhíres, hisz a kelták, majd rómaiak és a keresztények szent helye.
Ha a föld képes lett volna magába szívni ennek a helynek a varázsát, akkor e hely most át lenne itatva pogány és keresztény energiával.
Nem lehet letagadni azt a tényt, hogy a templom nemcsak a boldoggá avatás hanem az áldozati vér szintere is volt. A kelták itt a földanyának áldoztak majd Kr.u negyedik századig ezen a helyen a Minerva-nak szentelt hely volt (Minerva :szabinok etruszkok és latinok Istennője).
A kereszténység terjedésével, ezt a templomot lebontották, és a helyére a Santa Tecla-nak szentelt templomot építették a szomszédos San Giovanni alle Fonti keresztelőkápolnával ahol Szent Ambrus milánó püspöke megkeresztelte Szent Ágost, 836-ban a Santa Tecla melett pedig egy második templomot Santa Maria Maggiore kezdék el építeni (és amelynek homlokzatát egyideig felhasználták öt évszázaddal később a milánói dóm homlokzataként).
Mélyen elgondolkodtató az a tény, hogy a milánói dóm mostani csupa kőcsipke temploma a női hitvilág temploma is egyben hisz a kelták földanya istennőt tisztelték benne, romaiak Minerva istennőt, a keresztények pedig előbb Santa Tecla majd a ‘Santa Maria Nascente’ szentelték e helyet.
Szentedre
Magyarországon legtöbb kelta eredetű lelet Szentedrén található, ahol többek között egy kisebb Minerva bronz szobrocskát is találtak.
“Bika tánc” Milano-ban
avagy szerencsét hozó “talizmán” (ha nem törik ki a lábad) :
A Vittorio Emanuele fedett sétáló utca-tér 1867-ben nyílt meg, amely összeköti dóm teret a Scala térrel nos a legelőkelőbb téren ki is próbálhatjuk (ha bírjuk röhögés nélkül) a “szerencsét hozó bika táncot”. Keressük meg a négy közép pontban lévő mozaikot és azok közül is a Torino város Taurus-bika a város jelképét.
Semmi mást nem kell csinálni csak az egyik lábunkkal megfordulni saját tengelyünk körül mindezt természetesen csukott szemmel, úgyhogy a bikára lépünk..
Több ezer turista és milánói lakos rituálisan napi szerencse műsora.
Időnként egy csoport restaurátor lelkiismeretesen helyreállítja a híres "bika"-t, abban a reményben, hogy a jó szerencse ne hagyjon el bennünket.