Labirintus

Hol volt hol nem volt....

 

Így is kezdődhetne ha mese lenne, mégis miért vonzódunk a labirintusokhoz? A klasszikus filozófia a görög Minos és Minotaurusz az öntudatlan vágy, amikor eltévedünk és valaki megtalál bennünket?

Talán úgy érezzük magunkat ha labirintusban járunk, mintha mesében élnénk és képzeletben már látjuk is a királylányt, akit kétségbeesetten keresi, a szerelmes királyfi pedig a megoldás kulcsa ott hever a lábai előtt!?

Talán mint minden kórban évszázadban vonz minket misztikus megfejthetetlen helyek, kertek, titkai, valószínű az igazság a kettő között keresendő. Szeretjük a szerelmi mesét és szeretjük a titkokat is.

Hol van az a meseszép villa Itáliában amely évente 150 ezer látogatót vonz? Nem kell messze utaznunk az Észak Olaszországi Villa Pisani, egy rövid autó útra található Padovától, s Velencétől, amely 2008-ban elnyerte az Italia legszebb villája címet: Gloria della famiglia di Pisani. (A Pisani család Glóriája) és amely már 1884-től múzeum. Villa Pisani híres szerelmi labirintus sövénye az egyike a mai napig fent maradt olaszországi legrégebbi labirintusainak. Ez egy szerelmi labirintus ahol a lovag elkezdi a játékot, a hölgy elfedi az arcát a labirintus központi tornyában, így a szerelmes nő ha megtalálják, felfedi az arcát az Ö „megmentőjének”.

https://www.villapisani.beniculturali.it/

 

A velencei antik pátriárkai Pisani család (pátriárka legfőbb tisztségviselők régi Velencében) akik kereskedelmi kapcsolataik és szerepvállalásuk révén jelentős vagyont gyűjtöttek össze, egy fantasztikus remekművet hoznak létre a Villa Pisanit. A Pisani családon (leghíresebb tagja Alvise Pisan 1660-1741, aki a francia Napkirálynál külhoni kereskedelmi feladatokat lát el és doge/kormányzóvá is választják), kívül több tulajdonost vált az évszázadok alatt. A Velencei Serenissima bukása után Napoleone Boneparte kezébe kerül, majd a Waterlooi csata után, az osztrák-magyar birodalom veszi át. Az 1866-os évektől az Italia királyság részét képezi.

 

Kinek a jelmondata volt: „Fidelitate et Fortitudine” (hűségért és bátorságért)? Nos nem más mint Andrássy Károly akinek meseszép kastélya Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében Magyarországon található (1880-1885) között épült a vajdahunyadi vár majdnem hasonmása. A magyar romantika építészeti remekműve. A kastély Tiszadobon található, amelynek a parkjában ugyan nem lesz nehéz kitalálni, egy középkori liliomot rajzolva hatalmas nyírt sövénykert labirintus nyújt mindenkinek egy szerelmes egyedüli élményekkel teli sétát, s amely Magyarországon egyedülálló.